fbpx

Badem Sütü Nedir? Nasıl Yapılır?

Reçeteler/Sağlıklı Yaşam Üzerine

Badem Sütü Nedir? Nasıl Yapılır?

18 Şubat 2020 By

Badem sütü, glütensiz ve laktozsuz bir yapıya sahip olan bir süt türüdür. Bu doğrultuda badem sütünün sağlıklı bir şekilde beslenmek isteyen kişilerin sık sık tükettiği içecekler arasında yer aldığını ifade edebiliriz. Günümüzde sağlıklı beslenebilmek için kişiler çeşitli gıdaları tüketmektedir. Badem sütü de kişilerin oldukça rahat bir şekilde tercih edebildiği gıdalar arasında yer almaktadır. Sağlıklı beslenme tutkunlarının sık sık tercih ettiği bu sütün içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde inek sütüne çok benzemektedir. İnek sütünden en büyük farkı ise içerisinde glüten, laktoz ve kolestrol gibi sağlığa zararı olan etkenlerin yer almamasıdır. Bu nedenle badem sütünün yoğun tüketilmesi durumunda herhangi rahatsız edici durum ile karşılaşılmaz. Peki, badem sütü nasıl yapılır?

Badem Sütü Nasıl Yapılır?

Badem sütü, evde kolaylıkla hazırlanabilen bir süttür. Genellikle vegan beslenme tarzını benimseyen kişilerin tercih ettiği badem sütünü hazırlamak ise zahmetli ve vakit alabilir. Defya Ailesi olarak bizler badem sütünü çok kolay elde edebiliyoruz. Bunun için sıkacaklar ailemizden Greenstar Elite,Solostar 4 ya da Slowstar Soğuk Sıkım Katı Meyve ve Sebze Sıkacağı’nın ve tüm blenderların çok faydası bulunuyor. Peki badem sütü için ne gerekiyor?

  • 1 su bardağı çiğ badem
  • 3 su bardağı içme suyu

Badem sütünü hazırlarken çiğ bademleri öncelikle 1 gece boyunca ılık suda bekletmelisiniz. Sonrasında ise yumaşamış bademlerinizi Sıkacak cihazlarımızdan herhangi birisine su ile beraber dönüşümlü ekleyin. Soğuk Sıkım makinelerimiz bademin posasını ve suyunu ayrı haznelere biriktirecektir. Badem suyunu tamamen posasız isterseniz bir tülbentten süzebilirsiniz. Blender ile yapmayı arzu ederseniz de bademler ile suyu beraberce blender’da 30 saniye kadar harmanlayın. Bu karışımı bir tülbentten geçirip posasını ayırın. Bir diğer haznede biriken badem posasının ise pek tadı bulunmayacaktır çünkü bademin tadı suyuna yansıyacaktır. Dilerseniz badem posası ile badem unu veya kurutucular yardımıyla krakerler elde edebilirsiniz. 

Badem Sütünün Faydaları Nelerdir?

Badem sütünün insan sağlığına çeşitli faydaları bulunmaktadır. Söz konusu faydalarını aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Kalorisi oldukça düşüktür.
  • İçerdiği vitaminler ile kolesterolü destekler.
  • Vitamin ve mineraller ile kalp sağlığını korur.
  • Sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler.
  • Mide sağlığını büyük ölçüde korur.
  • Potasyum zenginidir. Bu doğrultuda kusma ve ishal gibi sorunları ortadan kaldırır.
  • Düzenli bir şekilde tüketildiğinde tırnak, saç ve cilt sağlığını korur ve güçlendirir.

Youtube’ta yer alan badem sütü tarifimizi izleyebilirsiniz.