Bitkisel İçecek

Hayvansal sütler uzun yıllardır insan beslenmesinin bir parçası. Ancak yaşanan sindirim sorunları, yapılan beslenme tercihleri ve ürün seçimleri zaman içinde insanların bitkisel içeceklere yönelmesini sağladı. Artan rağbetle beraber beyazımsı renge sahip olan, yemiş ve bakliyatlardan elde edilen bitkisel içecekler çeşitlendi. Günümüzde yulaftan bademe, soyadan kabak çekirdeğine kadar birçok ayıklanmış tohum, tahıl ve bakliyattan içecek elde edilir. Üstelik bu sıvılardan kahvaltılıklar, mezeler hazırlamak ve onları yemeklerde kullanmak da mümkündür. Özellikle süt alerjisi olanların, vegan ve vejetaryenlerin seçimi olan bitkisel içecekleri yaparken zorlananlardansanız size müjdemiz var. Defya ailesinin en yeni üyesi Soyabella ile siz de kolaylıkla bitkisel içecekler hazırlayabilirsiniz! 

Bitkisel İçecek Makinesi

Bitkisel içecek hazırlamaya yardımcı olan cihaz, hem çiğ hem de sıcak bitkisel içecekleri yapabilir. Bitkisel içecek makinesi, kuruyemişlerden, ayıklanmış çekirdeklerden, bitkisel içeceklerinizi hızla ve kolayca hazırlamanıza yardımcı olan bir mutfak cihazıdır. Dünya çapında ün kazanmış Tribest firması tarafından tasarlanmıştır. Şık tasarımı ile mutfaklarınıza zarafet katan cihaz, özellikle raw ve vegan beslenme tarzını benimseyenler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca ılık fonksiyonu, çorba yapma yeteneğiyle, yemeklerinizi, bitkisel içeceklerinizi çeşitlendirmenize yardımcı olur. 

 

Bitkisel İçecek Makinesinin Faydaları Nelerdir?

Bitkisel içecek makinesinin sunduğu faydalar, 

 • Temel besin maddeleri yönünden oldukça zengin olan çekirdekler, bakliyat ve tahıllardan içecek elde edebilirsiniz. 
 • Laktoz intoleransınız varsa veya özel diyetler uyguluyor, beslenme tercihleri sahibiyseniz tariflerinizde süt gibi yoğun sıvılar yerine kıvam verici olarak bitkisel içecekleri seçebilirsiniz. 
 • Yemiş içecekleri bitkisel kaynaklı proteinler için güçlü bir seçenektir. Bitkisel içecek makineleri sayesinde kısa sürede sıvıları hazırlayabilir, zahmetsizce sofranıza getirebilirsiniz.
 • Farklı filtre seçenekleri bulunan bitkisel içecek hazırlayıcılarla farklı kıvamlarda içecekler, çay, tonik, çorbalar elde edebilirsiniz. 
 • Öğütücü başlık yardımıyla kahve ve baharat gibi katı maddeleri öğütebilirsiniz. Özellikle elinizin altında blender yoksa, katı maddeleri cihazla parçalayabilirsiniz. 
 • Defya ailesinin bitkisel süt hazırlayıcı ürünü, paslanmaz çelik sürahisi, BPA içermeyen aksamı ve kapalı ısıtma sistemi ile güvenli kullanım sağlar. 
 • Paketli bitkisel içeceklerin konforuna ve ideal kıvamına alıştıysanız, kafelerdeki tada ve kıvama katkısız, doğal içeriklerle evde ulaşabilirsiniz. Evde bitkisel içecek hazırlamak için yalnızca; içme suyu ve tahıl, ayıklanmış çekirdek, bakliyat malzemelerine ihtiyacınız var. 
 • Bitkisel içecek hazırlayıcı makineler öyle pratik ki, çiğ karışımları saniyeler içinde blend etmeniz mümkün. Sıcak karışımlar için ise malzemeleri sürahiye, filtreye ekledikten sonra sadece program tuşuna basarak 20 dakika kadar beklemelisiniz. İşlem bittiğinde cihaz sizi uyarır. Tek yapmanız gereken filtre ile birleşik olan başlığı çıkarmak ve damlama kabına yerleştirerek etrafı kirletmeden karışımı süzmektir. 

 

Bitkisel içecek Makinesi Kullanmanın Avantajları

Hazır satılan bitkisel içeceklerin etiketlerini incelerseniz içerisindeki badem gibi yemiş oranlarının yüzde 2-3 olduğunu görebilirsiniz. Geri kalan içerikler ise su, şeker, renklendirici ve çoğu zaman koruyucudur. Bitki temelli beslenmenin sağlıklı olması gerekirken kimyasal ve katkılarla dolu içecekler tüketmek birçok kişi için yıpratıcı bir hal alır. Oysa bitkisel içecek makinesi kullanarak evinizde; yüksek oranda hammadde içeren, koruyucu, renklendirici ve katkı bulundurmayan içecekler elde edebilirsiniz. 

Diğer taraftan hazır içeceklerin ne zaman yapıldığını bilemezsiniz. Uzun raf ömrü dolayısıyla aylar önce öğütülmüş malzemelerden hazırlanan içecekleri bilmeden tüketebilirsiniz. Bu da birçok besin değerinin beklenenin altında olması demek. Dahası, koruyucu ambalajların içeriği de çoğu zaman soru işaretlidir. Evde bitkisel içecek hazırladığınızda ise taze öğütüldüğünü, besin değerini koruduğunu bilirsiniz. Dilerseniz cam şişelerde ve soğuk alanlarda saklayarak doğru şekilde muhafaza edildiğinden emin olursunuz. 

Son olarak hazır bitkisel içecekler, hayvansal rakipleri ile kıyaslandığında oldukça maliyetlidir. Tüketen kitlenin kısıtlı olması, paketleme ve dağıtım maliyetleri gibi sebepler yemiş ve su karışımından oluşan içeceklerin etiket fiyatlarının artmasına neden olur. Oysa evde sadece tahıl, ayıklanmış çekirdek ve bakliyat kullanarak, içme suyu ile hazırladığınız karışımlar çok daha uygun fiyatlara mal olabilir. 

 

Bitkisel İçecek Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel içecek hazırlamak için kullanacağınız gıdalar bakliyat, ayıklanmış çekirdek veya tahıl olabilir. Hangi gıda ile içecek yapacaksanız öncelikle bu besinleri bir gece önceden suya koymalısınız. Bu sayede içerisindeki fitik asitten arınır. Sabah duruladığınız malzemeleri dilerseniz soyarak veya soymayarak bitkisel içecek hazırlama aşamasına geçebilirsiniz. 

Bitkisel içecek makinesinin sürahisinde su koyacağınız miktarı gösteren dereceler mevcuttur. Bu işaretleri dikkate alarak su arıtıcı içinde temizlediğiniz içme suyunu, eklemeniz yeterlidir. Ardından cihazın filtrelerine suda bekleyen gıdaları ekleyerek motorlu başlığı kapatmalısınız. Cihazın elektrik bağlantısını gerçekleştirmenizin ardından çiğ (RAW) veya sıcak (HOT) fonksiyonlarından birini seçerek çalıştırmalısınız. RAW fonksiyonu 15-20 saniye içinde karıştırma işlemi yaparak bitkisel içeceği hazırlar. HOT fonksiyonu ise 20-25 dakikalık bir program ise soya, yulaf gibi sıcak içecekleri servise hazır hale getirir. 

Dilerseniz karışımları aromalandırmak, tarçın, Hindistan cevizi ve deniz tuzu gibi maddelerle tatlandırmak da elinizdedir. Hem cebinizin hem de içinizin rahat etmesini sağlayacak bitkisel içecek hazırlayıcılar, evinizin vazgeçilmezi olmaya aday.

 

Bitkisel İçecek Makinesinde Neler Yapabiliriz?

Bitkisel içecek hazırlama makinesi, mutfaklarınıza getirdiği pratiklik ile öne çıkar. Cihazların özelliklerini yakından inceleyerek siz de ona hayran kalabilirsiniz: 

 • Öğütme kabı, kahve çekirdeklerini, keten tohumlarını ve baharatları kolaylıkla öğütmenize yardımcı olur. Patentli sarmal formu ve tırtıklı kenarlarına sahip özel paslanmaz bıçakları sayesinde kuru malzemeleri parçalar. Kahve tutkunları için harika bir seçenek olan öğütücü fonksiyonu, kahve çekirdeklerini taze taze öğütmek isteyenlere yardımcıdır. 
 • Cihaz ince ve kalın filtreleri sayesinde sadece 20 - 25 dakikada sıcak bitkisel içecekler veya sadece saniyeler içinde çiğ içecekler hazırlayabilir. İster sıcak bir çay isteyin ister taze bir tonik, cihaz evinizde tam kıvamında içecekler sunar. Üstelik motorlu başlığa takabileceğiniz filtreler ve damlama kabı sayesinde bitkisel içecekleri süzme işlemi son derece pratiktir.
 • Makine, sadece içecekler için değil, aynı zamanda sıcacık çorbalar yapmak için de ideal bir seçenek. Haznenin içine yerleştireceğiniz taze sebzeler ve su ile tadına doyum olmayan çorbalar hazırlayabilirsiniz. Yeni nesil sıcak çorbaların lezzet sırrı bitkisel içecek makinesinde saklı! Nefis taneli çorbalar hazırlamak için tek yapmanız gereken makinenin “Power (Güç)” tuşunu kullanmak. 

 

Bitkisel İçeceklerin Besin Değeri 

Sindirim kolaylığı ve lezzeti ile öne çıkan bitkisel içeceklerin besin değeri de kayda değer. Özellikle bitki temelli beslenenler için avantaj sunan içecekler, laktoz, glüten ve kolesterol içermez. (Yulaf gibi tahıllar çapraz bulaşmaya açık olduğundan, glütensiz tahıllar tercih ederek içecek hazırlamalısınız.) Düşük kalorili olan bitkisel içecekler buna rağmen kalsiyum, potasyum, folik asit gibi içerikler bakımından zengindir. Ayrıca bitkisel protein aminoasitleri, E ve B vitaminleri içeceklerde yoğun olarak yer alır. Bu da bitkisel içecekleri hayvansal ürün tüketmeyenler için değerli birer besin kaynağına dönüştürür. 

Siz de evlerinizde bitkisel içecek cihazları kullanarak çaylarınızı, çorba ve içeceklerinizi rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Yemeklerde, hamur işlerinde kullanacağınız içecekleri direkt tüketebilmenin konforu da her an elinizin altında! Bitki temelli beslenenlerin olmazsa olmazı haline gelecek yardımcıları Defya koleksiyonunda bulabilirsiniz. Yenilikçi ve sağlıklı yaşama destek olan ürünleri şimdi keşfedin!

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR