$1,432.88 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
$807.62 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
$588.74 KDV Dahil
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün

Meyve Sebze Kurutma Makinesi Modelleri

Güneşte kurutulmuş meyve ve sebzelerin lezzetini, doğallığını şehir hayatına taşımak mümkün mü? Evet, doğru meyve sebze kurutma makineleri ile güneşte kurutulmuş gıdaların lezzetine, kokusuna ve doğallığına ulaşabilirsiniz. Birbirinden farklı özelliklerle donatılan kurutucu modelleri, kullanıcılarına besleyici özelliklerini koruyan sağlıklı atıştırmalıklar vadeder. Öyle ki, düşük ısıda ve uzun sürede kuruyan gıdalar, enzimlerini kaybetmez. Pişmeden, yanmadan, hava sirkülasyonu içinde suyu buharlaşan sebze ve meyveler, geleneksel kuru gıdaları modern yaşama taşır. Üstelik pratiklikten ödün vermeden…

Siz de meyve sebze kurutma makinesi ihtiyaçlarınızı Defya ayrıcalıklarıyla karşılayabilir, birbirinden kullanışlı kurutucu modelleri arasından dilediğinizi zaman kaybetmeden seçebilirsiniz. Dünyanın en iyi meyve sebze kurutucu ürünlerini sizlerle buluşturan Defya sayesinde, tüm aileniz için güvenle kuru atıştırmalıklar, yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Her zaman doğallıktan yana olanların seçimi olan Defya ile iyi yaşam şimdi çok daha kolay!

 

Meyve Sebze Kurutma Makinesi Nedir?

Kısaca kurutucu olarak anabileceğiniz meyve kurutma makinesi ürünleri, kontrollü bir şekilde gıdaların nemini buharlaştırmaya yardımcı olur. Güneşte kurutma etkisini evlerinize, iş yerlerinize, mutfaklarınıza taşıyan meyve sebze kurutucu makineler, kompakt tasarımları ile küçük ev aletlerinden farksızdır. Bu sayede, meyve kurutma makineleri, çok yer kaplamadan yiyecekleri geleneksel lezzetinde ve endüstriyel aletlerin özeniyle kurutmaya yardımcı olur.

Meyve sebze kurutma makinelerinin çalışma sistemi, ilk bakışta fırınlarla aynı zannedilse de, tamamen farklıdır. Makineleri daha yakından tanımak için bu farkları anımsatmak faydalı olabilir:

Gıda kurutucu modelleri nemli havayı dışarı verecek menfezler bulundurur. Oysa fırınlar kapalı tasarımdadır. Bu menfezler sayesinde alınan nem dışarı verilir ve kurutma işlemi çok daha etkili bir şekilde devam eder.

Meyve sebze kurutucu ürünler, fırınların aksine gıdaları pişirmez. Sadece sıcak hava sirkülasyonu sayesinde içindeki suyun buharlaşmasına imkan tanır. Böylece, gıdaların enzimleri canlı kalır ve besleyici özellikleri korunur.

Fırınlar, gıdaların pişmesi için yüksek ısıda çalışır. Bunun aksine kurutucular daha düşük sıcaklıkta ve yavaş bir şekilde işlem yapar. Dolayısıyla, gıdaların tadı, kokusu, dokusu ideal form alır. Siz de besleyicilikten ödün vermeden gıdaların tadına varmak kalır.

Kurutucuların özel tasarımı, cihazın içindeki her alanın eşit şekilde kurutmadan etkilenmesini sağlar. Böylece kullanıcılar zahmetsizce, tüm parçaların aynı düzeyde kuruduğundan emin olur. Fırınlarda ise tüm alanın aynı oranda ısınması, tüm gıdaların aynı derecede pişmesi neredeyse imkansızdır.

Makine kullanımının güneşte kurutmaya karşı da sahip olduğu avantajlar var. Örneğin, güneşte kurutma 2 haftaya kadar zaman alırken cihazlarla tüm süreç 1 gün içinde tamamlanır. Ayrıca, açık havada gıda ile temas edebilecek toz ve bakteriler göz önüne alındığında cihaz ile kurutma daha güvenlidir. Dolayısıyla, günümüzde birçok kullanıcı, gıdalarını güneşte veya fırında kurutmaktansa meyve sebze kurutma makinesi ile kurutmayı tercih eder.

 

Meyve Sebze Kurutma Makinesi Nasıl Çalışır?

Dehidratör ürünler, fan taşır. Bu fanlar, meyve sebze kurutma makinesi içindeki havayı sirküle eder. Nem, menfezlerden dışarı atılırken gıdalar kontrollü ısıda kurur. Zaten, cihazların çalışma prensibi, kontrollü ısının tüm alana eşit olarak dağıtılmasına dayanır. Diğer yandan, fanın önünde yer alan filtre, havadaki partiküllerin gıdaya temasını engeller.

Yeni nesil kurutma makineleri, çok sayıda raf ve tepsi bulundurur. Artık tepsisi ise en alta yerleştirilir. Raflara dizilen gıdalar kururken, dökülen artık parçalar tepsi içinde toplanır. Böylece, meyve kurutma makinesi ürünleri de işlem sonrasında temiz kalır. Ayrıca, cihaz içinde kullanılan kurutma makinesi tepsi örtüleri de gıdaların yapışmasına engel olur.

Gücünü elektrikten alan meyve sebze kurutucular, çalıştığı süre boyunca elektrik tüketir. Makinelerin elektrik tüketim miktarı, modele göre değişiklik gösterir. Ancak birçok ürün doğaya saygı beklentisiyle üretildiğinden, mümkün olduğunca düşük elektrik harcaması sağlar.

Meyve sebze kurutma makinesi çalıştırırken, takip etmeniz gereken adımlar oldukça basittir. Kurutmak istediğiniz gıdaları, dilediğiniz kalınlıkta dilimlere ayırarak kesmelisiniz. Sonrasında, meyve ve sebzeleri raflara yan yana yerleştirmeniz yeterlidir. Bu sırada, iki parçanın temas etmemesi önemlidir. Zira üst üste gelen parçaların kuruması zorlaşır. Ardından, kurutacağınız gıdaya ve dilimlerin kalınlığına uygun ısıyı ayarlayarak makineyi çalıştırabilirsiniz. İşleme başladıktan kısa süre sonra kuruma başlar ve gıdaların doğal kokularını duymaya başlayabilirsiniz.

Meyve kurutma makinesi kullanırken dikkat etmeniz gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz:

Farklı sürelerde kurutulacak gıdaları aynı anda işleme almamalısınız. Dilimlerin aynı boyutlarda olmasına özen göstermelisiniz.

Yoğun koku salan aromatik gıdaları bir arada kurutmak kokuların karışmasına neden olabilir. Bu nedenle, farklı tepsilerde olsalar da soğan, sarımsak, biberiye, acı biber gibi gıdaları tek başlarına kurutmalısınız. Yalnız aynı aileden olan benzer ürünleri bir arada işleme alabilirsiniz.

Hangi gıdayı hangi ısıda kurutmanız gerektiğine ve ısıyı zaman içinde nasıl kontrol edeceğinizi öğrendikten sonra makineyi çalıştırmalısınız. Örneğin evde et kuruturken doğru ısıyı bulamamanız halinde salmonella gibi bakteriler konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Ancak doğru işlem ısısı ile sağlıklı kuru etler hazırlamanız mümkündür.

 

Hangi Meyve Ve Sebzeler Kurutulabilir?

Kurutma işlemi yaparak, mevsiminde taze olarak aldığınız birçok meyve ve sebzeyi dört mevsim, besleyici değerini koruyarak tüketebilirsiniz. Meyve sebze kurutucu ile nemini alabileceğiniz gıdalar arasında; elma, armut, kayısı, üzüm, dut ve vişne gibi meyveler yer alır. Ayrıca, kabak, patlıcan, domates, biber, bamya gibi sebzeleri, nane, kekik ve biberiye gibi otları kolaylıkla kurutabilirsiniz.

Kurutucu ürünlerin maksimum ısı düzeyi modellere göre değişir ve ısı kapasitesi, kurutulabilecek ürünler için belirleyicidir. Örneğin, bakteri riskini egale ederek et kurutmak için önce 71-73 derecede birkaç saat kurutma yapmak, sonra 55 ile 60 derece arasında işleme devam etmek gerekir. Bu ısı düzeyine çıkamayan makinelerde, sağlıklı bir şekilde et kurutulamaz.

Benzer şekilde, domates ve turunçgil gibi meyve ve sebzeleri de yüksek sıcaklıkta (60 derecenin üzerinde) kurutma ile işleme almalısınız. Sonra daha düşük ısıda kurutmaya geçebilirsiniz. Özellikle domates ve turunçgil gibi gıdaları kurutmak için iki aşamalı işleme müsaade eden, iki aşamalı ardışık sıcaklık zamanlayıcısı (TST) özellikli kurutucu modellerini tercih etmelisiniz.

Meyve ve sebze makinelerini, atıştırmalık hazırlamak, sos yapmak, aperatif servisleri oluşturmak için kullanabilirsiniz.

 

En İyi Meyve Sebze Kurutma Makineleri Nelerdir?

Defya, dünyanın en iyi meyve sebze kurutma makinesi ürünlerini sizler için bir araya getirir. Defya koleksiyonunda yer alan tüm modellerin kalite standartlarını karşıladığına dair sertifikaları olduğundan, özenle seçildiğinden emin olabilirsiniz. Ancak yine de birbirinden donanımlı, çeşit çeşit makine arasından sizin için en iyi olan hangisi seçmekte zorlanabilirsiniz. Bu durumda, meyve sebze kurutucudan beklentilerinizi gözden geçirmelisiniz. Örneğin domates, et veya turunçgil kurutmak istiyorsanız, yüksek ısıda kurutma yapabilen donanım aramalısınız. Ancak sadece kabak veya patlıcan kurutacaksanız, hemen her ev tipi gıda kurutma makinesi sizin için yeterli olabilir. Ayrıca, ürünlerin kapasitesine, elektrik tüketim düzeyine, kapladığı alana bakarak seçiminizi yapabilirsiniz.

En iyi meyve sebze kurutma makinelerini seçmek için hemen Defya koleksiyonundaki kaliteli ürünleri inceleyebilirsiniz. Dilerseniz, modellerin teknik özelliklerini kolaylıkla karşılaştırabilir ve ihtiyaçlarınıza uygun modeli zahmetsizce tespit edebilirsiniz. Defya ile iyi yaşam alışkanlıkları edinmek, iyi beslenmek ve sağlıklı yaşamak şimdi çok daha pratik! Siz de öğünlerinize besleyici atıştırmalıklar ekleyecek, menülerinizi zenginleştirecek kurutulmuş meyve ve sebzeleri mutfağınızda hazırlamak için meyve kurutma makinesi ürünlerini zaman kaybetmeden sipariş verebilirsiniz!

Defya Ailesi, Tribest marka ürünlerin Türkiye’deki tek yetkili ithalcisi ve dağıtıcısıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR