Doğrayıcı Modelleri

Mutfağınızda hızla sağlıklı yemekler hazırlamak, meyve ve sebzeleri istediğiniz gibi şekillendirmek şimdi çok daha kolay. Yaratıcılığınızı sergileyeceğiniz salatalar, fırın yemekleri ve sunumlar için farklı kesme, oyma ve doğrama işlerine yardımcı olan doğrayıcı modelleri sizlerle. Kendi mutfağının şefi olmak isteyenlerdenseniz, hem prestij hem de zaman kazandıran doğrayıcı çeşitlerini keşfederek siz de ellerinizle harikalar yaratabilirsiniz.

Ayarlanabilir özellikleri ve değiştirilebilir bıçaklarıyla, yiyecekleri istediğiniz boyutlara getirmenize destek olan doğrayıcı modelleri, yemek yapmayı çok daha keyifli hale getirir. Birbiri ile aynı boyutta sebzeler dilimlemek, çocuklar için eğlenceli tabaklar hazırlayarak onlara sebzeleri sevdirmek, hayal olmaktan çıkar. Tüm aileyi sebzelerle barıştıracak birbirinden kullanışlı, pratik ve uzun ömürlü doğrayıcıları Defya koleksiyonunda bulabilirsiniz. Misafir sofralarınızın yıldızı olacak yemeklere imza atmak için Defya ayrıcalıklarıyla sunulan doğrayıcı modellerini hemen keşfedin!

 

Doğrayıcı Nedir?

Yiyecek ve içecek hazırlarken, kullanıcılara en çok yardımcı olan şekillendirici, parçalayıcı ürünlere doğrayıcı veya rondo denir. Elektronik ev aletleri arasında bulunan rondolar bir güç kaynağına bağlıdır. Fakat doğrayıcılar genellikle manuel olarak çalışır. Diğer bir deyişle, kol gücü ile kullanılır. Yeni nesil rendeler olarak özetleyebileceğimiz doğrayıcı çeşitleri, gıdaları küçük parçalara ayırarak dilenen şekle getirmeye yarar.

Doğrayıcıları kullanmanın birçok farklı faydasından söz edebiliriz:

Beş yıldızlı otellerin açık büfesini anımsatan sunumlar yapmak için doğrayıcılar iş başındadır. Spiral doğrama, ince dilimleme veya rendeleme için özel bir yeteneğe gerek kalmaz. Doğrayıcı modelleri, doğru bıçaklarla kısa sürede estetik sunumlar vadeder.

Gerektiği gibi soyma, doğrama ve pişirme için ayrılan süre, sağlıklı yemekleri daha zahmetli hale getirir. Dolayısıyla, meyve veya sebze gibi sağlıklı yiyecekler hazırlamak çoğu zaman emek gerektirir. Oysa, pratik ürünler sayesinde yiyecekleri incecik doğranması kolaylaşır. İnce doğrama özelliğiyle pişme de çok daha kısa zaman alır. Kısaca, doğramaya yardım eden mutfak aletleri, kullanıcılara zaman kazandırır.

Ürünler sayesinde standart yiyeceklerin yerine sağlıklı alternatifler konulabilir. Örneğin, makarna hamurundan spagetti yapmak yerine kabakları spagetti şeklinde doğrayarak sunmak bir opsiyon olabilir. Böylelikle, sofralarda yemek çeşitliliğini artırmak için aranan tek bir gereksinim kalır. Yaratıcılık…

Klasik bıçaklarla doğrama işlemeli risklidir. Özellikle bıçak kullanma konusunda uzman olmayan kişiler, ufak dikkatsizliklerle kendilerini yaralayabilir. Doğrayıcı çeşitlerinin birçoğu ise kesme alanı kapalı veya güvenli hale getirilmiş bıçaklar taşır. Böylelikle yemek hazırlarken karşılaşacağınız riskler azalır.

Doğrayıcı modellerinin çoğunda hazne yer alır. Dolayısıyla doğranan sebze ve meyveleri, şekillerini kaybetmeden ve etrafı kirletmeden tabaklara aktarabilirsiniz.

Sebzelerin birçoğu (pancar, mor havuç veya havuç) doğrama sırasında elleri boyar. Benzer şekilde soğan ve sarımsak gibi gıdalar da elde kötü koku bırakabilir. Oysa parçalayıcı aletler kullanmak, kullanıcıları kötü koku ve renkten korur. Böylelikle, yemek yapmak doğrayıcı modelleri ile çok daha kolaydır.

 

Doğrayıcı Çeşitleri Nelerdir?

Yiyecekleri adeta bir sanat eseri gibi şekillendiren doğrayıcılar ile iştah açıcı tabaklar hazırlamak için çeşit çeşit şekillendirici görev alabilir. Mutfak severlerin en büyük yardımcısı olan doğrayıcı çeşitlerinin başında farklı bıçak sayılarına sahip ürünler gelir. Örneğin; tek, çift veya dört bıçaklı doğrayıcılar görebilirsiniz. Bıçak sayısı arttıkça daha yoğun öğütme sağlanır. Hatta çok sayıda, farklı şekillerdeki bıçakların tek plaka üzerine dizildiği kollu tambur rende ürünleri de doğrayıcı çeşitleri arasında yer alır.

Doğrayıcıların bıçaklarının hareket edebilmesi için genellikle kol gücü kullanılır. Öyle ki, bazı ürünlerde rendelenecek gıda elle tutularak hareket ettirilir ve bıçaklar üzerinden geçirilerek doğranır. Kimilerinde ise tutma kolu çevrilerek hareket gücü oluşur ve bıçaklar bu güçle hareket ederek gıdayı parçalar. Bir diğer model, ipli doğrayıcıları tarif eder. Kullanıcı ipi çeker ve o güçle beraber bıçaklar hareket ederek doğrama işlemini tamamlar.

Ayrıca, doğrayıcı çeşitleri arasında döndürülerek kullanılan meyve ve sebze oyacağı modelleri de yer alır. El gücü ile hareket ettirilen ve keskin bıçaklarıyla zahmetsizce yiyeceklere estetik şekiller veren ürünler, farklı boylardaki bıçaklarla şekillendirmeyi kolaylaştırır.

 

Spiral Doğrayıcı Nedir?

Gıda maddelerini, adından da anlaşılabileceği üzere spiral şekilde doğrayan aletler, spiral doğrayıcı olarak isimlendirilir. Uzun makarnalar, kurdele şeklindeki kalın kesimler yapabilen spiral doğrayıcılar, çok sayıda bıçak ve farklı kalınlıklarda kesme alternatifi sunar. Böylelikle kullanıcılar salatalarına, kızartmalarına, aperatiflerine renk katacak şekilleri kolaylıkla hazırlar. Ayrıca, en çok tercih edilen doğrayıcı çeşitleri arasında yer alan spiral sebze doğrayıcı ürünleri, keskin ve paslanmaz çelik bıçaklarıyla uzun ömür sunar. Buna ek olarak, optimize edilen vakumlu ayaklar kaymayı önler. Bu sayede, aleti düz zeminde kullanmak çok daha güvenli hale gelir. Üstelik, işiniz bittiğinde doğrayıcının plastik kısımlarını bulaşık makinesinde temizleyebilirsiniz.

Peki spiral doğrayıcı ile hangi sebzeler doğranabilir? Aslında bu sorunun yanıtı biraz yaratıcılığına bağlıdır. Birçok kullanıcı, havuç, patates, kabak, salatalık, yer elması gibi sebzeleri şekillendirmek için spiral doğrayıcıdan faydalanır. Sebze ve meyvelerin, parçalayıcılar ile beraber kullanmak için yeterince sert olduğundan emin olduktan sonra, dilediğiniz gıdayı spiral rende ile şekillendirebilirsiniz. Hatta bu sebzeleri isterseniz çiğ tüketebilir, dilerseniz ızgarada pişirerek veya kızartarak yemek hazırlayabilirsiniz.

 

Mandolin Rende Nedir?

Doğrama kalınlığını tam olarak kontrol edebilmenizi, dilediğiniz sebzeyi eşit boyutlarda, hızla doğrayabilmenizi sağlayan en kullanışlı ürünlerden biri de mandolin doğrayıcı çeşitleridir. Bir stant üstüne yerleştirilen bıçaklar sayesinde, soyma, dilimleme, rendeleme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Mandolinlerin diğer doğrayıcı modellerinden temel farkı, rendelenen ürünün el ile tutulması ve bıçak üstünde elle hareket ettirilerek kesilmesidir. Birçok doğrayıcı modellerinin temel çalışma prensibi bıçakların hareket etmesine dayanırken mandolinlerde bıçaklar sabittir.

Peki mandolin rende ile neler yapabilirsiniz? Öncelikle bir mandolin rende aldığınızda değiştirilebilir üç bıçağınız olur. Onlarla düz kesim, dalgalı kesim ve jülyen dilimleme yapabilirsiniz. Üstelik bu işlemler sırasında parmaklarınızı korumak için gıda kavrama aparatı da bulunur.

 

Tambur Rende Nedir?

Mutfaklarda en çok tercih edilen doğrayıcı modellerinden bir diğeri de tambur rendelerdir. Adı üzerinde tambur rendelerde bıçaklar tambur şeklindedir ve hareketli kol vasıtasıyla bıçaklar dönerek gıdayı parçalar. Havuçtan bibere, salatalıktan turba, pancardan patatese dek çeşit çeşit sebzeyi sadece dakikalar içinde dilediğiniz gibi doğramanıza ve rendelemenize yardım eden ürünler, cips, salata ve aperatif hazırlamak için oldukça kullanışlıdır.

 

En İyi Doğrayıcı Markaları Nelerdir?

Çeşit çeşit doğrayıcı modelini incelerken hangisini almanız gerektiği, en iyi doğrayıcı markaları ve modellerinin hangileri olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşayabilirsiniz. Bu zorluğu aşabilmek adına, dikkat etmeniz gereken adımları sizlerle paylaşabiliriz:

En iyiyi bulabilmek için marka ve modellerin sahip olduğu kalite sertifikalarını inceleyebilirsiniz.

Üretim yeri neresi, garanti süresi ne kadar bakmalısınız.

Diğer kullanıcıların yorumlarına, puan ve değerlendirmelerine muhakkak göz gezdirmeli ve fikir edinmelisiniz.

Mutfakta tam olarak ihtiyacınızın ne olduğunu belirlemeli ve ona uygun ürünlere yönelmelisiniz. Örneğin, küçük çocuğunuz varsa onun mamalar için çok daha küçük parçalar halinde rendeleme yapabilen bir doğrayıcı kullanmak daha uygundur. Oysa sık sık ızgara yapan biriyseniz, sebzeleri eşit boyutta dilimleyebilen bir mandolin rende sizin için daha uygun olabilir.

Dünyanın en iyi doğrayıcı markaları arasında yer alan Lurch, dünyada binlerce kullanıcı tarafından kalitesi test edilen, kalite standartlarını karşılayan ürünleriyle Defya koleksiyonunda yer alır. Siz de Defya’nın doğrayıcı ürünlerini inceleyebilir ve çeşit çeşit ürün arasından dilediğinizi sipariş verebilirsiniz. Mutfaklarınızda lezzetin ve estetiğin sırrı olacak ürünlerle, konuklarınızdan iltifatlar almaya hazırlanın!

Defya Ailesi, Lurch marka ürünlerin Türkiye’deki tek yetkili ithalcisi ve dağıtıcısıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR