Filizlendirici Modelleri

Kalori artırmadan, besin değerini koruyup protein seviyesini maksimize ederek gıda tüketmek şimdi çok daha kolay! Kullanımı zahmetsiz ve pratik filizlendirici modelleri ile tohumların gücünden maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Üstelik filiz elde etmek için tasarlanan; filizlendirme kavanozu gibi ürünler, mutfakta oldukça az yer kaplar.

Peki filizlendirme ne işe yarar? Öncelikle, filiz elde etme süreci, teknik olarak tohumların belli bir sürede çimlenmesine ve kontrol altında genç sürgünler oluşturmasına dayanır. Doğal koşullarda, nemli toprakta gerçekleşen organik bu süreç, evde, toprak olmadan tekrarlanabilir. Elbette, doğru aparatlarla her aşamayı yönetmek, filizlerin daha besleyici, kaliteli ve sağlıklı olmasını sağlar. Bu açıklama dolayısıyla, kaliteli filiz elde etmenin önemini merak edebilirsiniz. Henüz geniş kitlelerce bilinmese de, yapılan çalışmalar filizlendirilmiş tohum tüketmenin faydalarını kamuoyu ile paylaşmıştır. Öyle ki, filizlendirilmiş tohum tüketmek; kilo kontrolüne, besin değeri yüksek yemekler hazırlamaya, lifli beslenmeye, enflamasyon ile mücadeleye yardımcı olur. Diğer bir deyişle, tohum filizlendirme ürünleri, sağlıklı beslenmenin destekçisidir.

Dilerseniz, pratik ve estetik filizlendirici modelleri ile evinizde doğanın mucizelerine tanık olabilirsiniz. Siz de evinizde, ofisinizde, restoran veya kafelerinizde filizlendirilmiş tohumların besleyiciliğini yemeklerinize katmak için Defya ürünlerini tercih edebilir, birbirinden kullanışlı mutfak araçlarını zaman kaybetmeden sipariş verebilirsiniz!

 

Filizlendirme Kavanozu Nedir?

Mutfağınızda tohum halinde bulunan tahılları, baklagilleri ve kuruyemişleri çimlendirmek ister misiniz? Bu ihtiyaca yanıt veren, filiz hazırlamada kullanılan en temel ürünler, kavanozlardır. Çalışma prensibi, içindeki nemi korurken hava sirkülasyonuna ve kolaylıkla süzmeye müsaade etmek olan, eğimli standa sahip kavanozlara, filizlendirme kavanozu veya filizlendirici kavanoz denir. Bu ürünler, adeta evinizde kendi küçük seranızı oluşturmanızı sağlar. Sadece birkaç gün içerisinde tohumların filizlenmesine yardımcı olan özel tasarımlı ürünler, leziz ve besleyici filizler elde etmenize yardım eder.

Filizlendirme kavanozu modelleri, sıradan kavanozlardan farklıdır. Hazne bölümü, gıda ile temasa uygun malzemelerden üretilir. Kapak komple paslanmaz çelik süzgeç, taban ise porselendir. Ayrıca, destek parçası da metalden imal edilir. Bu sayede, nem ile filizlenen gıdaları güvenle tüketebilirsiniz. Diğer taraftan, filizlendirme işleminin her aşamasını zahmetsizce tamamlayabilir ve kaliteli ürünler elde edebilirsiniz.

Şık görünen, kolay temizlenen, bulaşık makinesinde yıkanan ve tek seferde 1 litreye kadar filiz oluşturabilen GEO filizlendirme kavanozu ile siz de evinizde filiz üretebilirsiniz.

 

Filizlendirme Kavanozu Nasıl Kullanılır?

Temel kullanım adımlarını takip ederek, evlerinizde kolaylıkla filizlendirme kavanozu kullanabilirsiniz:

Öncelikle, kavanozun içine tohumları nazikçe yerleştirmelisiniz.

Kavanozun üç çeyreği kadar içme suyu ekleyerek kapağı kapatmalısınız.

Ortalama 8-12 saat bekledikten sonra (bu süre tohuma göre değişir) tohumları yıkayıp süzmelisiniz.

Nemli tohumların bulunduğu kavanozu ters çevirip, içindeki su damlaları dökülene dek silkelemeliniz gerekir.

Süzülen tohumların yer aldığı kavanozu metal destekli stant kısmına, eğimli konumda yerleştirmelisiniz. (Bu eğim sayesinde, kavanoz içinde kalan su, yavaşça süzülebilir.)

Filizlendirme kavanozunu bir gün boyunca, oda sıcaklığında, direkt güneş ışığından ve ısı kaynaklarından uzak olarak dinlendirmelisiniz.

Takip eden diğer günlerde (günde iki kez), kavanozu içme suyu ile doldurduktan sonra 1-2 dakika bekleyerek aynı şekilde süzmeli ve yeniden stant üzerine yerleştirmelisiniz. Bu işlem hasat zamanı gelene dek tekrarlanmalıdır.

Ortalama 3 ile 5 gün sonunda filizlenme tamamlanır. Filizleri kavanozdan çıkararak direkt tüketebilir, suyunu sıkıp içebilir veya buzdolabında saklayarak daha sonra kullanabilirsiniz.

Tohuma bağlı olarak detayları belirleyeceğinizi aklınızda tutarak, önerilerimizi evinizde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Zira, tohum filizlendirme ürünlerinin kullanımı sırasında, ürün yönergelerinin yanı sıra kullanılacak tohumun özelliklerini de dikkate almalısınız. Öyle ki, aracın kullanım süresi ve kaç adet tohumun aynı anda filizlendirilebileceği, kullanacağınız tahıla, bakliyata veya kuruyemişe bağlıdır.

 

Filizlendirme Çömleği Nedir?

Tohum filizlendirmenin en konforlu halini sağlayan ürünlerden bir diğeri de filizlendirme çömleğidir. Çömleklerin gözenekli yapısı, nem dengesi sağlayan toprak malzemesi, ışık için ideal altıgen formu ve estetik görünümü, mutfaklarınıza sağlık taşır. Ayrıca çömlekler, dört çanaktan meydana gelir ve en alttaki çanak toplama teknesi görevini üstlenir. Üstelik temizliği oldukça kolaydır.

Filizlendirme çömleğinin en önemli avantajı, gece veya gündüz seçenekleri sunmasıdır. Böylece, karanlık veya aydınlık ortamlarda filizlendirme yapabilirsiniz. Seçim için tek yapmanız gereken hava ve ışığın içeri girmesini sağlayan kaseleri döndürmektir.

 

Filizlendirme Çömleği Nasıl Kullanılır?

Özel tasarlanan ürünleri, iki farklı şekilde kullanabilirsiniz:

İlk yöntemde, çömlekler aralıksız olarak üst üste yerleştirilir. Böylelikle karanlık ve nemli ortam sağlanarak tohumlar filizlenir. (Bu yöntemi, özellikle maş fasulyesi gibi karanlıkta filizlendirilmesi gereken gıdalar için tercih edebilirsiniz.)

İkinci yöntemde, katlar arasında aralık bırakılır. Bu sayede, hem ışık hem de hava sirkülasyonu gerçekleşir.

Farklı iki filizlendirme yönteminin olması sayesinde, her tohum için önerilen ideal alanlarda filizlenme meydana gelir. Örneğin, yonca gibi tohumlar önce karanlık, sonra aydınlık alanlarda filizlendirilir. Filizlendirme çömleği sayesinde, iki yöntemi art arda uygulayarak sağlıkla yonca filizleri elde edebilirsiniz.

İtalya’da üretilen GEO Filizlendirme Çömleği ürünleri, farklı filiz oluşturma tekniklerini kullanmanıza imkan tanıyan özgün tasarımıyla, evlerinizde kaliteli filizler elde etmenize imkan tanır. Bu sayede, kendi küçük seranızda sağlıklı filizler oluşturabilirsiniz. Yeşilin mucizesine tanık olmak için tezgahınızda sıradan bir küçük ev aletine yetecek kadar yer açmanız kafidir.

 

Evde Hangi Tohumlar Filizlendirilebilir?

Evinizde kendi küçük seranızı oluşturabilmeniz için özel tasarlanan çömlek ve kavanoz gibi ürünlerle, çeşit çeşit tohuma yeniden hayat verebilirsiniz. Filiz oluşturma işlemi yapabileceğiniz tohumlar arasında baklagiller, tahıllar ve sebzeler yer alır:

Mercimek, soya fasulyesi, maş fasulyesi, siyah fasulye, barbunya, bezelye, garbanzo, adzuki ile filiz hazırlayabilirsiniz.

Karabuğday, amarant, kamut, kinoa, yulaf, kahverengi pirinç gibi tahılları, filizlendirme için kullanabilirsiniz.

Turp, brokoli, pancar, yonca, tere gibi sebzeleri filiz elde etmek amacıyla seçebilirsiniz.

Badem, kabak çekirdeği, susam ve ayçiçeği tohumu gibi yemişleri, tohum filizlendirme için tercih edebilirsiniz.

 

Diğer Tohum Filizlendirme Ürünleri

Filiz oluşturma sürecinde kullanabileceğiniz diğer ürünler ise manuel ve otomatik tohum filizlendirme aparatlarıdır. Tohumların nem alması için elle sulama gerektiren aparatlar manuel, otomatik sulama sağlayan filizlendirici modellerini ise otomatik sınıfında yer alır.

İki tür aparatın kullanımı da aynı prensiple gerçekleşir:

Manuel filizlendirme rafları kullanılmadan önce, tohumları suda bekleterek çimlenmeyi başlatmalısınız. Sonrasında çimlenmeye başlayan tohumları aparat raflarına yerleştirmeniz yeterlidir. Hasat zamanı gelene dek, tohumları her gün, günde 3 kez elle sulamanız gerekir. (Buğday çimi için süreç ve kullanacağınız aparat daha farklıdır. Buğday çimi üretmek için yetiştirme tepsili çimlendiricileri tercih etmelisiniz.)

Söz konusu otomatik sulamalı filizlendirici modelleri olduğunda ise tohumları çimlendirmeniz gerekmez. Tohumları direkt aparata yerleştirdikten sonra günde bir kez su haznesindeki suyu değiştirmeniz yeterlidir. Otomatik sistem, tohumlara uygun miktarda su tatbik ederek filizlenme sürecinin kontrolünü sağlar.

Siz de tohumlardan filiz elde etmek için ihtiyaç duyduğunuz temel modelleri ve son teknoloji ürünleri, Defya koleksiyonunda bulabilirsiniz. Dünyanın en çok tercih edilen, en kaliteli markalarını ve en konforlu ürünlerini hızla karşılaştırabilir, güvenle sipariş verebilirsiniz. Evlerinizde endüstriyel sistemlere ihtiyaç duymadan filiz üretmenizi sağlayan aparatları, Defya ayrıcalıklarıyla sipariş vermek için hemen sepetinize ekleyin!

Defya Ailesi, Tribest ve GEO marka ürünlerin Türkiye’deki tek yetkili ithalcisi ve dağıtıcısıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR