Ev Tipi Taş Değirmen Modelleri

Binlerce yıldır, insanlığın ana besin maddelerinden biri olan un, beslenmemizin ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak un üretme gereksinimi bugün, kısa zamanda, raf ömrü uzun un yapma yarışına dönüşmüştür. Bu bağlamda, un ihtiyacının karşılanması için başlayan yolculuk, taş değirmenlerden endüstriyel öğütme makinelerine uzanır.

Endüstriyel üretimde, unun bileşenlerini oluşturan endospermler raf ömrünün uzaması için ayrılır. Besleyici ruşeym ve kepeğin undan alınması, beyazlatma gibi ek işlemlerin uygulanmasıyla geleneksel undan geriye, ilk bakışta una benzeyen ancak besleyiciliği oldukça azalmış endüstriyel ürünler kalır. Sonuç olarak un, besleyiciliğinden ve lezzetinden ödün vererek bugün mutfaklarımızda yerini korumaya devam eder.

Undan alınan geleneksel lezzet ve besleyiciliğin ona yeniden verilmesi için kompakt taş değirmenler kullanılabilir. Isıl işlem olmadan, beyazlatma yapmadan, geleneksel teknikleri elektrik sisteminin kolaylığı ile birleştiren yeni nesil öğütücüleri mutfaklarınıza getirebilirsiniz. Böylelikle, çocuklarınızın doğal un lezzetini tatmasını, sağlıkla tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, glütensiz beslenme gereksinimi ile beraber, birçok kişi farklı bakliyatlardan un yapmaya ihtiyaç duyar. Ancak glütensiz unlar da benzer işlemlerle uzun ömürlü hale getirilir, üstelik fiyatları çok daha yüksektir. Evinizde, kaynağını bildiğiniz organik bakliyatlardan ve tahıllardan, çapraz bulaşma riski olmadan, değirmenler sayesinde gönül rahatlığı ile glütensiz unlar yapabilirsiniz. Üstelik, karışık unlar hazırlayarak, damak tadınıza hitap eden özel karışımlar oluşturmanız da mümkündür.

Evde geleneksel yöntemlerle öğütme yapabilen, değirmenler ve elektrikli ezme makineleri, Defya koleksiyonunda sizlerle. En iyi markaların, dünyaca ünlü modellerine evlerinizde yer açarak evde un yapmaya, dilediğiniz gıdaları kolaylıkla ezmeye hemen başlayabilirsiniz.

 

Ev Tipi Taş Değirmen Nedir?

Değirmenlerin geleneksel çalışma prensibi ezme işlemine dayanır. Isıya maruz kalmadan, besleyici bileşenlerinden ayrılmadan öğütülen unlar, vitamin, mineral ve lif içeriğini korur. Günümüzde evlerimize girecek kadar kompakt forma kavuşan ev tipi değirmen ürünleri de bu prensibi tekrar eder. Ancak bir farkla, yeni nesil ev tipi değirmenler çoğunlukla kol gücüyle değil elektrikle çalışır. (Yalnızca küçük miktarda öğütme işlemlerine yardımcı olan manuel ezme makineleri, hala elle kullanılır.)

Evdeki mutfaklarda yer alabilecek kadar küçük boyutlarda tasarlanan, özel formu sayesinde etrafı kirletmeden öğütme yapabilen ev tipi taş değirmen modelleri, güç kaynağına bağlanarak çalışmaya hazır hale gelir. Ayrıca, makinelerde bulunan taş öğütücü bölümler, çekirdekleri çevirerek hafifçe öğütür ve un haline getirir. Güçlü motorlar sayesinde, un taneleri dilenen incelikte hazırlanır ve motorlar uzun süre ilk günkü performansla çalışabilir.

Üstelik, geleneksel taş öğütücülü değirmenler, sürtünme ve itme kuvveti nedeniyle oldukça yüksek sesle çalışırken, yeni nesil kompakt elektronik değirmenler, sesi önemli ölçüde azaltır. Bu sayede evde un öğütmek çok daha pratik, kolay ve sessiz bir hal alır.

 

Taş Değirmen Ne İşe Yarar?

Evde un öğütmek, git gide daha çok kişi tarafından tercih edilmektedir çünkü taze öğütülmüş un; aromatik, lezzetli, lifli, sağlıklı ve daha doyurucu un anlamına gelir. Tüketiciler hem lezzet hem de sağlık açısından un yapmaya yönelirken, ekonomik avantajlar da elde eder. Zira, evde un öğütmek, kalite göz önüne alındığında aynı özelliklerde paketli un almaktan çok daha ekonomiktir. Üstelik, evde üretilen unlar paket ile temas etmeden anında kullanılabilir. Kullanıcılar raf ömründen emin olarak, güvenle unu yemeklerine ekler.

Evde un yapmak için taş değirmen ürünlerinin tercih edilmesi, birçok avantajı da beraberinde getirir:

Çelik plakalar ve dişli değirmenler, kesme ve sürtünme kuvveti ile öğütme gerçekleştirir. Bu nedenle değirmen inceliğini elde etmeleri neredeyse imkansızdır. Sadece taş değirmenlerle incecik un yapmak mümkün olur.

Değirmen makineleri, aynı geleneksel öğütmede olduğu gibi çekirdekleri dıştan içe doğru çevirerek işler.

Son derece sert olan öğütme taşları arasında hafifçe öğütülen ürünler, yapı taşlarına ayrılmadan, herhangi bir kimyasalla temas etmeden, besin değerini koruyarak hazır hale gelir.

Ürünlerin motorları, uzun yıllar kullanılabilecek şekilde tasarlanır. Dayanıklı ve sağlamdır.

Yeni nesil öğütücü taşlarının bilenmesine gerek yoktur. Taşlar, yıllar boyu ilk günkü formunu ve performansını zedelenmeden korur.

Motor ile taş öğütme aksamı arasındaki özel bağlantılar, gürültü önler. Öğütme sırasında rahatsız edici ses çıkmasına engel olur.

Ürünlerin üzerindeki paneller, farklı kalınlıklarda öğütme yapmaya imkan tanır. Dolayısıyla ev tipi taş değirmenler sayesinde, kısa sürede istediğiniz kalınlıkta unlar, tahıl parçaları elde edebilirsiniz.

Kısaca, ürünler evde un öğütmek için teknolojinin gücünü kullanırken geleneksel bilginin izini sürer. Teknik alışıldık ancak güç moderndir. Lezzet ve besleyicilik geleneksel ve süreç çok daha pratiktir.

 

Evde Un Nasıl Öğütülür?

Doğru öğütücüleri kullanarak ev koşullarında un öğütmek oldukça kolaydır. Sadece birkaç adımda, siz de un yapabilirsiniz. Öncelikle, öğütücünüzün hangi tohumlara uygun olduğuna dikkat etmelisiniz. Değirmenler yalnızca kuru tahıl öğütmeye ve un hazırlamaya uygunken, ezme makineleri baharatları ve yağlı parçaları da kolaylıkla parçalayabilir. Kullanacağınız malzemeye bakarak, uygun cihaza sahip olduğunuzdan emin olduktan sonra, un yapma aşamasına geçebilirsiniz.

İlk olarak, makinenin öğütücü ayarını yapmalısınız. İstediğiniz kalınlığa göre öğütücünün ayarını gerçekleştirebilirsiniz. Ayar genellikle un makinelerinin üzerindeki kol yardımıyla yapılır.

Sonra, öğütülecek malzemeyi seçmeli ve makineye uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Temiz ve kuru tohumları hemen her değirmende parçalayabilirsiniz. Ancak yağlı tohumların öğütülmesi için uygun ezme cihazlarına sahip olmanız gerekir. Un yapmak için kuru tahılları, hazneye uygun miktarda ayırmanız yeterlidir.

Öğüteceğiniz malzemeleri hazneye ekleyerek makineyi açabilirsiniz.

Un, sadece saniyeler içinde çıkış alanından dökülmeye başlar. Çıkışa yerleştireceğiniz bir kap yardımıyla, ununuzu alabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanımın ardından makineyi (modele göre) kuru/nemli bir bezle silerek, elektrik süpürgesi ile tozları çekerek veya fırça kullanarak temizleyebilirsiniz. Ev tipi taş değirmenler ürünlerinde, yanlış bir ürünü hazneye almanız halinde (uygun olmayan bir makinede yağlı tohum öğütülmesi durumunda) tıkanma meydana gelebilir. Eğer makine tıkanırsa kullanım kılavuzundaki önerileri değerlendirebilirsiniz. Örneğin bazı makinelerde, yağlı tohum için kullanım durumunda iri ayarda pirinç öğütmeniz önerilir. Kısa süreli bu işlemle, makineyi eski haline kavuşturabilirsiniz.

 

En İyi Taş Değirmen Markaları Nelerdir?

Evde öğütme veya un yapma için kullanabileceğiniz çeşit çeşit öğütücü bulunur. Bu markaların hemen hepsi, kalite standartlarını karşıladığını taahhüt eder. Peki en iyi taş değirmen markası ve modeli hangisidir, nasıl ayırt edilir? Bu soruya yanıt verebilmek için ürünlerden beklentilerinizi temel almalısınız. En iyi öğütücü markaları ve modellerini bulabilmek için makinede hangi ürünleri öğüteceğinize (yumuşak veya sert tahıllar, yağlı tohumlar, baharatlar, bakliyat veya kahve) dikkat etmelisiniz. Eğer amacınız kuru tahıllardan un elde etmekse değirmenleri, yağlı tohumları parçalamaksa ezme makinelerini almalısınız.

Buna ek olarak, makinelerin hazne kapasitesine, öğütücü parçaların malzemesine, motor gücüne, enerji tüketimine, tasarımına bakarak sizin için en iyi öğütücü modellerini bulabilirsiniz. Örneğin geniş hazneli bir ürüne ihtiyacınız varsa, ev tipi geniş un değirmeni modellerini tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde, hem değirmen hem de ezme işlemini bir arada yapabilen bir ürün arıyorsanız, kombine öğütücü makinelere yönelebilirsiniz.

Defya, sizler için dünyanın en ünlü markalarını, en çok tercih edilen öğütücü modellerini bir araya getirir. Komo, KoMoMio, Hawos gibi dünyanın en ünlü öğütücü markalarını Defya güvencesi ile sipariş verebilirsiniz.

Defya Ailesi, Hawos ve Komo marka ürünlerin Türkiye’deki tek yetkili ithalcisi ve dağıtıcısıdır.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR