Mayalama Makinesi Q&A

Q : Defya ailesi olarak siz Brod and Taylor’ın tek yetkili ithalatçısı ve dağıtıcısı mısınız?

A : Defya Ailesi, Brod and Taylor marka ürünlerinin Türkiye’deki tek yetkili ithalcisi ve dağıtıcısıdır.

Q : Brod and Taylor’ın fiziksel özellikleri nelerdir?

• Ürün Adı : Brod & Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici

• Stok Kodu : FP-205

• Barkod : 856805005128

• Orijinal İsim : Brod & Taylor Folding Proofer & Slow Cooker

• Isı Aralığı: 21–90C

• Ortalama Nem: %60-80

• Gövde Malzemesi: Güçlendirilmiş Polipropilen

• Su Tepsisi Malzemesi: Alüminyum

• Isıtma Tepsisi Malzemesi: Katı Fırçalanmış Alüminyum

• Ağırlık: 4,3 kg

• Garanti Süresi: 2 Yıl

• Ebat (İç): 37,5 cm (E) x 32 cm (D) x 20 cm (Y)

• Ebat (Açık, Dış): 46 cm (E) x 37 cm (D) X 25,5 cm (Y)

• Ebat (Kapalı, Dış): 46 cm (E) x 37 cm (D) x 6,5 cm (Y)

• Voltaj Aralığı: AC 220-240 V

• Frekans Aralığı: 50/60 Hz

• Enerji Tüketimi: 180-220W

Q : Garanti süresi nedir? Kapsamı nedir?

A : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici garanti süresi 2 yıldır.

Q : Brod and Taylor nerede üretilir?

A : Brod and Taylor Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur. Batı Massachusetts'teki küçük bir kasabada üretilmektedir.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici aksesuarları nelerdir?

A : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici, su tepsisi, ızgara aksesuarları ile beraber teslim edilir.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’nin tüm yedek parçaları mevcut mu?

A : İstanbul depomuzda tüm ürünlerimizin yedek parçaları mevcuttur.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’nin yedek parçalarını ne kadar sürede temin edebilirsiniz?

A : İstanbul depomuzda tüm ürünlerimizin yedek parçaları mevcuttur. Kargo sevkiyat süresine göre en geç bir hafta içinde temin edilir.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici ne şekilde ambalajlanmıştır?

A : Tüm ürünlerimiz kargoda oluşabilecek zararları önlemek adına çift kutu ile özel ambalajlanmıştır.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’ye hangi boyutta ekmek tavaları sığar?

A : Her biri yaklaşık 900 g hamur içeren iki "büyük" somunu rahatlıkla alır. Cihazın iç alanı 37,5 x 32 x 20 cm yüksekliğindedir. Kenarlı ve/veya kulplu genel tava boyutu 30,5 x 35,5 cm'den küçükse, bu tava sığacaktır. En iyi ısı ve nem sirkülasyonu için tavaları Cihazın ortasına doğru yerleştirin.

Q : -Yıllardır ekmek yapıyorum. Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’ye ihtiyacım var mı?

A : Evde ekmek yapanlar, iyi kontrol edilen bir fermantasyon ve mayalama ortamına sahip olmadıkları için genellikle dezavantajlı durumdadır. Ancak çoğu mutfak profesyoneli, harika ekmeğin kaliteli malzemeler gerektirdiğini bilmektedir. Bununla birlikte, en iyi malzemelerle bile ev yapımı ekmek çoğu zaman lezzet ve dokudan yoksundur. Bunun nedeni, fırıncıların bildiği bir sırrın gözden kaçmasıdır: Doğru ısı ve zaman. Harika ekmeği vasat bir ekmekten ayıran en önemli adım, hamura ideal sıcaklıkta yavaşça mayalanma şansı vermektir. Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici, tekrarlanabilir ve tutarlı sonuçlarla ev yapımı ekmekte en iyi dokuyu ve tadı oluşturmanıza olanak tanır.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici ile ekmek makinesi arasındaki fark nedir?

A : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici, bir ekmek makinesi değildir. Mayalı hamurun mayalanması ve kabarması için bir mayalama ortamı vadeder. Evde ekmek pişiren tüm fırıncıların, yeni başlayanların ve profesyonellerin işini zorlaştıran ve sıkıntı yaratan ısı ve nem değişkenlerini ortadan kaldırır. Hamur mayalama makinesi ile evinizde hamurun kabarması için "sıcak, hava cereyanının olmadığı bir yer" bulmak artık zor değil. Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi evde, öngörülebilir, mükemmel sonuçlarla ekmek pişirmeyi mümkün kılar. Ekmek makinesinde yapılan somunla karşılaştırıldığında, el yapımı ekmeğin dokusunun ve tadının daha iyi olduğunu göreceksiniz. Halen kendi hamurunuzu kendiniz yapıyorsanız, hamuru yoğurabilir ve daha iyi dokuda somunlar pişirebilirsiniz. Sonrasında ısı kontrollü mayalama ortamında mayalayarak, önceden ısıtılmış ayrı bir fırında pişirilerek daha kaliteli ve lezzetli somunlar yapılır.

Q : Cihaz aynı anda birkaç saatten fazla çalışabilir mi?

A : Evet. Cihaz gözetimsiz çalışma için test edilmiş ve onaylanmıştır ve sürekli olarak çalıştırılabilir. 24 °C'ye ayarlandığında saatte yalnızca 0,03 kwh civarında elektrik kullanır.

Q : Farklı ekmek türleri için hangi ısı ayarı en uygundur?

Her ekmek hamuru için en uygun bir ısı aralığı vardır ve kullandığınız tarif veya kitapta belirtilen ısıya uymalısınız.

- Ekşi hamur, 27-30 °C sıcaklıkta fermente edilir.

- Hazır maya daha kuvvetlidir ve bu nedenle onunla yapılan hamurlar, lezzet gelişimini destekleyen, 24-26 °C gibi daha düşük bir sıcaklıktan yararlanır.

- Tatlı hamurlar ve kruvasanlar genellikle tereyağı içerir ve sıcaklıklar erime sıcaklığının altında tutulduğunda en iyi sonucu verirler. Bu hamurlar için 27 °C veya daha düşük sıcaklığı öneriyoruz.

- Çavdar ununun gluteni daha zayıf ve enzim aktivitesi daha yüksektir. Fermantasyon süresini kısaltmak ve enzimlerin hamuru çok hızlı deforme etmesini önlemek için daha yüksek mayalama ısıları uygundur (27-30 °C).

- Buzdolabında bekletilen soğuk hamurun, hamurun uygun ısıya gelmesini sağlamak için genellikle kabarma süresine fazladan bir saat (veya her 500g hamur başına biraz daha fazla süre) eklenmesi gerekir. İdeal olarak, donmuş hamurun mayalamadan önce buzdolabında çözülmesi gerekir.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici içindeki hava sıcaklığı neden ayarladığım değerle aynı değil?

Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici, içindeki havayı değil, kap veya kasenin içeriğini belirlenen ısı ayarında tutacak şekilde kalibre edilmiştir. Mayalama cihazındaki hava sıcaklığının bir termometre ile ölçülmesi, kaptaki yiyeceğin sıcaklığını göstermez. Bunun nedeni, cihazın ışın yoluyla, tabandaki alüminyum ısıtma plakası üzerinden yiyecek kaplarını ısıtmasıdır. Cihaz içindeki hava sıcaklığı elbette ısınacaktır ancak kapların içindeki ürünlerin sıcaklığıyla aynı olmayacaktır. Sıcaklıktan yararlanmak için mayalama modunda fermante edilecek gıdaların bulunduğu kaplar, her zaman ızgaraya yerleştirilmelidir.

Ayrıca mayalama cihazındaki ürünün sıcaklığını etkileyen iki önemli faktör mevcuttur:

- Kabın kapatılması kabın içindeki yiyeceğin sıcaklığını artıracaktır.

- Hamur mayalama sırasında tepsiye nem oluşturacak şekilde su eklenmesi kaptaki yiyeceğin sıcaklığını artıracaktır. Yoğurt gibi fermante gıdalar hazırlanırken su tepsisi kullanmanıza gerek yoktur.

Cihaz iki şekilde kalibre edilmiştir:

- Nemli (su tepsili): 21-35 °C. Açık kaplar kullanılır. Ekmek hamurunu açık kaselerde, somun veya sac tavalarda yapmayı tercih etmelisiniz.

- Kuru (su tepsisi yok): 21 – 49 °C. Kapalı kaplar kullanılır. Yoğurt yapmak için yaygın olarak kullanılır. Cihaz kuru modda 21-35 °C'de kullanılırsa, ürün ısısı ayar noktasının birkaç derece altında olabilir.

Q : Ekmek hamurunun üzerini kapatmalı mıyım?

A : Çoğu hamurun hamur mayalama makinesi içinde üzerinin kapatılmasına gerek yoktur çünkü su tepsisi, hamurun kabuk oluşturmasını önlemek için ideal nem sağlayacaktır. Üzeri kapatılırsa hamurun cihazda kalma süresine bağlı olarak hamur sıcaklığının 2-5 derece arttığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, mayalandırmayı uzun süreli bir fermantasyon için (örneğin, düşük sıcaklıkta bir gece ön-fermantasyon) kullanıyorsanız, kasenin veya kabın üzerini kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Q : Fermantasyon ve Mayalama arasındaki fark nedir?

A : Fermantasyon, mayalama aşamasından çok daha uzun sürer. Fermantasyon, maya (anlık veya doğal hava kaynaklı) un ve suya katıldığında başlar. Ön mayalama, ilk başta sayıları çok az olduğu için mayaların istedikleri gibi üremelerine olanak tanıyan kontrollü bir süreçtir. Mayalama ise hamurun yoğun ve yapışkan olmaması için hamur içinde gaz oluşma aşamasıdır. Mayalama, halen fermantasyona devam etmektedir. Buna bazen son mayalanma da denir. Tek bir ekmek hamuru somunu, karıştırılıp yoğurulduktan sonra toplu olarak fermente edilir. Şekillendirildikten sonraki mayalandırma ise “son mayalama” olarak adlandırılır.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici yeterince ısınmıyor gibi görünüyor; düzgün çalışıyor mu?

A : Cihazınız 24 °C gibi kısmen soğuk bir dereceye ayarlanmışsa, düzgün çalışırken bile dokunulduğunda çok sıcak olmayabilir. Hızlandırmak için 29-32 °C'ye ayarlayın. Ekmeğinizi oldukça sıcak bir fırında veya başka bir alanda kabartıyorsanız, benzer sonuçlar elde etmek için cihazı daha yüksek ısıya ayarlamanız gerekebilir. Ancak ekmekteki en iyi tatlar genellikle hamurun yavaşça kabarması için yeterli zaman verildiğinde elde edilir. Bu nedenle düşük ısıda yavaş yavaş mayalamayı tercih edebilirsiniz.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici fazla ısınıyor gibi görünüyor; düzgün çalışıyor mu?

En iyi ısı sirkülasyonu ve en doğru kültürleme sıcaklığı için kavanozları veya kapları doğrudan cihazın ortasına yerleştirmekten kaçınmalısınız. Cihaz, ortasına bir kavanoz yerleştirmeye gerek kalmadan sekiz adet bir litrelik (1 litre) cam kavanozu rahatlıkla alabilecek genişliktedir.

Uzun süreler (>12 saat) gerektiren mayalanma veya fermantasyonlar için, 30 °C kadar düşük değere ayarlanabilecek Yavaş Pişirme modunda daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Kavanoz veya diğer yiyecek kaplarını daha büyük, düz tabanlı bir kabın (et suyu tenceresi veya alüminyum kızartma tavası gibi) içine yerleştirilebilir ve üzeri bir kapak veya folyo ile kapatılarak doğrudan ısıtma plakasının üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu işlem için mod düğmesini Yavaş Pişirme’ye getirmeyi ve ısıyı ayarlamayı unutmamalısınız.

Q : Düşük ısı ayarına sahip ev tipi fırınlar mayalama için kullanılabilir mi?

1. Düşük ısılı fırınlar tek derece ısı seviyesinde kontrol sağlamaz, ısıyı sabit tutmaz.

2. Düşük ısılı fırınlar uygun nem kontrolüne sahip değildir. Düşük ısılı bir fırında bile 21 °C sıcaklıktan başlayan çok düşük ısı aralığında ısıyı koruyamaz.

3. Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici ekmek hamurunun, yoğurt kültürünün veya cihazda yapılan her türlü yiyeceğin gıda iç sıcaklığını koruyacak şekilde mühendisler tarafından kalibre edilmiştir. Düşük ısılı fırın, kişinin yaptığı malzemelere göre değil, fırının içindeki havaya göre ayarlanır.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’nin termostatı var mı?

A : Evet. Cihaz tabanında bir termostat bulunmaktadır. Isıtma elemanı alüminyum plakanın sıcaklığına göre açılıp kapanır. Bu açma ve kapama döngüsü çok dar bir aralıkta gerçekleşir ve bu da ürünü sıcaklığı sabit tutma ve koruma konusunda güvenilir kılar.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici her ortamda çalışır mı?

A : Cihaz, 18 – 21 °C oda sıcaklığına göre kalibre edilmiştir. Makine, içindeki gıdaları soğutmak için değil, yalnızca ısıtmak için tasarlanmıştır. Oda sıcaklığı, ayar noktasının üzerindeyse cihaz daha soğuk olamaz. Ortam çok soğuksa (13 °C'den düşükse), istenen sonucu elde etmek için ısı ayarının birkaç derece daha yükseğe ayarlanması gerekebilir.

Q : Cihazı katlarken kapak kapanmıyor. Ne yapmalıyım?

1)Katlanır kenarların doğru şekilde katlandığından ve tabanın arka iç kısmındaki menteşeye takıldığından emin olun.

2)Küçük plastik çapraz kılavuzların üstte göründüğünden emin olun.

3)Tel ızgarayı çapraz kılavuzlarla sabitlenecek şekilde ayakları YUKARI gelecek biçimde yerleştirin.

Q : Cihazı ne kadar süre önceden ısıtmalıyım?

A : Genellikle 10-15 dakika önceden ısıtın.

Q : Cihazdaki ekmekleri kontrol etmenin en iyi yolu nedir?

A : Bagetleri düz bir tava veya emici olmayan düz bir kalıp, kap üzerine yerleştirilmiş baget mayalama bezinin üzerine koyun. Tam boy bir mayalama bezini ikiye bölmek daha iyi olabilir. Böylece nemi engelleyen fazlalık kumaş kalmaz. Mayalama bezini hafifçe unlamalısınız ve asla yıkamamalısınız. Her kullanımdan sonra silkelemeniz ve kullanmadan önce hafifçe tekrar unlamanız yeterlidir. Mayalama cihazına girip çıkmayı kolaylaştırmak için mayalama bezini küçük, düz bir tepsiye yerleştirmelisiniz. Düz tavalar en uygunudur, böylece her bir hamuru yavaşça bir tepsinin üzerine yuvarlayabilirsiniz. Mayalamadan önce her zaman hamur mayalama cihazını yaklaşık 30 dakika ısıtmalı ve altındaki tepside su olduğundan emin olmalısınız.

Q : Hamurum yapışkan hale geliyor. Bunun nedeni nedir?

A : Yapışkan hamur genellikle fazla su kullanımı veya aşırı mayalanmadan kaynaklanır. Maya mikroorganizmalarının aktive olması gerekir. Bu nedenle iyice yoğurmak, yumruklamak veya gazını almak önemlidir. Normal koşullar altında, mayanın en az bir yumruk ve ikinci bir kabarmadan sonra tekrar kabarmasına yetecek kadar aktivitesi vardır. Ancak sonunda maya o kadar işlenir ki, hamur dağılmaya ve son derece yapışkan hale gelmeye başlar. Bu gerçekleşmeye başladığı anda hamur bozulur.

Q : Cihazın katlanan kenarları ayrıldı, bunları nasıl tekrar bir araya getirebilirim?

A : Katlama ve kurulum sırasında, katlanan kenarların her zaman arka menteşelerdeki cihaz tabanına bağlı kalmasını öneririz. Eğer kazayla katlanan kenarlar ayrılırsa, parçaları yeniden birleştirebilirsiniz. Kenarların üste gelecek kısımlarından vidaları görebilir, alta gelecek kısmından baktığınızda ise vidalar görünmez. Buna dikkat ederek kenarları nazikçe menteşelerinden kıvırmalısınız. Bir adet uzun dikdörtgen kanadın ise alt iç kısmında bağlantı için vida geçecek alanlar yer alır. Dikkatle inceleyerek parçaların iç ve dış alanını ayırt edebilirsiniz. Üst ve alt yönleri kısımları ayırt ettikten sonra, ilk büyük kenarı diğer katlanan kenar ile nazikçe geçirerek takabilirsiniz. Yuvaları kanca şeklindeki menteşelere yerleştirebilirsiniz. Hafifçe bastırarak “tık” sesinin geldiğini duyduğunuzda yerine oturmuştur. Aynı şekilde iki kenarı yerleştirdikten sonra kanatların içe doğru katlandığını görmelisiniz. Eğer doğru bir şekilde taktıysanız, diğer uzun kanadın yerleşimine geçebilirsiniz. Uzun kanadın iç kısmındaki kanca şeklinde menteşeleri alta gelecek şekilde tutup yan kısımlarındaki yuvaları kanatların menteşelerine sırayla geçirmelisiniz. Elinizdeki parçalar dikdörtgen halini almalı ve akordeon gibi kapanmalı. Katladıktan sonra altta kalan kancaları, alt tabandaki yuvalara geçirmelisiniz. Sonrasında açarak yeniden kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

Q : Cihaz çalışırken gürültü yapıyor mu?

A : Hayır, cihaz son derece sessiz çalışır.

Q : Cihaz kapağı yanlara nasıl takılır?

A : Cihaz kurulduğunda kapak kenarların üzerinde durur. Yerine oturmuyor veya mandallar yerleşmiyorsa, kapağı düzgün bir şekilde oturacak şekilde hizalamanın özel bir yolu vardır. Kapağın arkasındaki iki kare kanca, arka kenarda bulunan kare şeklindeki çentiklere oturtmalısınız, ardından kapak kenarlara takılarak yerleştirilir.

Q : Cihazın saat başına güç tüketimi nedir?

A : Cihaz, 200 watt tüketir. Çalışırken yaklaşık %30 düzeyinde bir görev döngüsüne sahiptir. Bu, sıcaklığa bağlı olarak ısıtıcının yalnızca %30 oranında 200 W kullandığı anlamına gelir (Isı ne kadar düşük olursa ısıtıcının çalışması gereken süre de o kadar az olur). Cihaz, çalıştığı sürenin %100'ünde AÇIK olsaydı 200 watt x 1 saat = 200 watt saat (= 0,2kwh) tüketim olurdu. Ancak bu sürenin yalnızca yaklaşık %30'unda AÇIK olduğundan gerçek enerji tüketimi; 200 watt saat x 0,3 = 60 watt saat = 0,06 kWh/saat olur yani 60 watt'lık bir ampulle aynı enerjiyi kullanır.

Q : Yavaş pişirme modunun farkı nedir?

A : Yavaş pişirme modu, alüminyum plaka üzerine pişirme kabının yerleştirilmesi ile sıcaklığın direkt kontrolüne dayanır. Bu, hamurunuzu, yoğurdunuzu veya diğer yiyeceklerinizi belirli bir ayar noktası sıcaklığında tutmak için plakanın sıcaklığının kalibre edildiği mayalama modundan farklıdır. Brod & Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’nin ısı ayarlarını geleneksel bir yavaş pişiriciyle karşılaştırmak için biraz açıklama yapabiliriz. Örneğin geleneksel yavaş pişiricilerin çoğunda (tipik olarak yalnızca Düşük ve Yüksek ayarlarla işlem yapılır) aslında hiçbir ısı kontrolü yoktur. Maksimum sıcaklığa ulaşılıncaya kadar yavaş ve sürekli olarak ısıtılır. Bu, yavaş pişirdiğiniz çoğu zaman yemeğinizin gerçekte ideal pişirme sıcaklığının altında veya üstünde olduğu anlamına gelir. Brod & Taylor Yavaş Pişirici ise seçilen sıcaklığı korumak için kalibre edilmiş ısı kontrol sistemini kullanır. Böylece yemeğinizin aşırı pişmesinden endişe etmeden, tarifiniz için ideal pişirme sıcaklığını seçebilirsiniz. Isı ayarları, düz tabanlı paslanmaz çelik tencere kullanıldığında en doğru sonucu verir, ancak çoğu metal tencere türü de cihazla beraber kullanılabilir.

Q : Yavaş pişirme için ne tür bir tencere kullanmalıyım?

Isı ayarları, kalın düz tabanlı bir paslanmaz çelik tencere kullanılarak en doğru şekilde gerçekleştirilecektir. Tabanda alüminyum gibi ısı iletken metale sahip olan pişirme kapları da kullanılabilir. Yalın veya porselen kaplamalı demir döküm tencereleri kullanmak da mümkün, ancak bu kaplar en yüksek ısılarda olması gereken ısı ayarının 5-8 °C altında kalabilir. Eğer demir döküm kaplar kullanacaksanız ve en yüksek sıcaklığı elde etmek istiyorsanız, ısı kaybını büyük ölçüde azaltmak için kabı alüminyum folyo tabakasıyla sarmalısınız. Böylece kaplar paslanmaz çelik tencere kadar ısınır.

Yukarıdaki fotoğraflar aynı tencereye aittir. Sağdaki kızılötesi kamerayla çekildi. Alüminyum folyo sargının bulunmadığı tencerenin sağ tarafındaki bu fotoğrafta, termal ısının muazzam emisyonunu (termal ısı enerji kaybı) görebilirsiniz. 90 °C'lik yüksek sıcaklığın gerekli olduğu bir tarif kullanıldığında (Et tariflerinde olduğu gibi), emaye kaplı bir demir döküm tencereyi bir kat folyo ile sarın. Böylece tencere kapağı tencerenin iç sıcaklığının yükselmesini sağlayacaktır. Isı 90 °C'ye ayarlanırsa, cihaz yemeğin 90 °C'nin üzerine çıkmasına izin vermez.

Bir diğer yöntem de düz bir yüzeye tencere ortada olacak şekilde 2 parça folyo yerleştirmek ve ardından tencereyi ve kapağı kapatacak şekilde sarmaktır.

Q : Katlanır Cihazda seramik kaplar kullanabilir miyim?

A : Yavaş pişirme her zaman metal bir tencerede yapılmalıdır. Seramik kaplar ısıyı iyi iletmez ve ısı ayar noktasına ulaşamaz.

Q : Tencerem neden sıcak değil?

A : Izgarayı cihazdan çıkardığınızdan emin olun. Tencere doğrudan alüminyum ısıtma taban plakasının üzerine oturmalıdır. Tenceredeki yiyeceğin sıcaklığı tencerenin türüne bağlı olarak biraz değişecektir. Isı performansını en iyi almanın yolu, kalın ve düz tabanlı paslanmaz çelik bir tencere kullanmaktır.

Q : Yiyecekleri yavaş pişiricide ne kadar süre bırakabilirim?

A : Brod & Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’nin ne kadar süre çalıştırılabileceği konusunda belirli bir sınır yoktur. Yavaş pişirme tariflerinin çoğu maksimum 10-12 saat sürer. Siyah sarımsağın yavaş yavaş kavrulması 60 °C'de dört hafta kadar sürer.

Q : “Sıcak muhafaza etme” ayarı var mı?

A : Yiyecekleri yüksek bir ısıda güvenli bir şekilde muhafaza etmek için ısı ayarını 71 °C'ye düşürebilirsiniz. Ekstra bir önlem olarak, yiyeceğin sıcaklığının 66 °C'nin üzerinde olduğundan emin olmak için iki kez kontrol etmenizi öneririz. Ayrıca yemeğin daha uzun süre sıcak kalması için kapalı olan cihazın içindeki pişirme kabının kapağını daima kapalı tutmalısınız.

Q : Brod & Taylor dışındaki bir Yavaş Pişirici tarifini kullanmak istiyorum – Ayarları ve süreleri nasıl değiştirebilirim?

A : Geleneksel yavaş pişiricide DÜŞÜK ayarda pişirme için önerilen sürelerin aynılarını kullanın.

Q : Gece süresince pişirebilir miyim?

A : Brod & Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici, gözetimsiz kullanım için onaylanmıştır. Gece boyunca çalışmasında herhangi bir sakınca yoktur. Lütfen gözetimsiz kullanıldığında, Kullanım Kılavuzundaki tüm güvenlik talimatlarına uyduğunuzdan emin olun.

Q : Cihazda hangi plastik malzemeler bulunur?

Brod & Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici, şu anda AB'de yürürlükte olan en yeni ve sıkı RoHS3 testini geçmiştir (ABD'de böyle bir gereklilik yoktur). RoHS, Tehlikeli Maddelerin Kısıtlanması anlamına gelir. RoHS3, 10 sınıf kısıtlanmış maddeyi test eder ve maksimum seviyeleri belirler. Mayalama cihazının her bir parçası test edilmiştir. RoHS, aşağıdaki kısıtlı malzemeler için maksimum seviyeleri belirtir: • Kurşun (Pb): < 1000 ppm • Cıva (Hg): < 100 ppm • Kadmiyum (Cd): < 100 ppm • Altı Değerlikli Krom: (Cr VI) < 1000 ppm • Polibromlu Bifeniller (PBB): < 1000 ppm • Polibromlu Difenil Eterler (PBDE): < 1000 ppm • Bis(2-Etilheksil) ftalat (DEHP): < 1000 ppm • Benzil bütil ftalat (BBP): < 1000 ppm • Dibütil ftalat (DBP) ): < 1000 ppm • Diizobütil ftalat (DIBP): < 1000 ppm Test Yöntemleri: Ağır metaller ve alev geciktiriciler için – Enerji Dağıtıcı X-ışını Floresan Spektrometreleri (XRF); Falatlar için – Gaz kromatografisi ve kütle spektroskopisi (GC – MS).

Çoğu test sonucu tespit edilebilir sınırların altında olmak üzere, tüm testlerde BAŞARILI olmuştur. Cihazın büyük bir kısmı (beyaz kısımlar) polipropilenden (PP) yapılmıştır. Bu malzeme, en güvenli plastiklerden biridir. Aynı zamanda sıcaklığa karşı oldukça dayanıklıdır. (Plastikle ilgili bilgiler Healthline.com sitesinden alınmıştır). Polipropilen, bugün piyasadaki ticari plastikler arasında da en güvenli olanlardan biri olarak kabul edilir. Gıdayla temas açısından FDA onaylıdır. Polipropilen, yoğurt, krem peynir ve tereyağı içeren gıda kapları için kullanılır. Yüksek ısı toleransına sahip olduğundan mikrodalgada ısıtılabilen gıdaların paketlenmesinde sıklıkla kullanılır. Bazı cerrahi cihazlar ve implantlar da polipropilenden yapılır ve polipropilen lifler, iç ve dış mekanlarda kullanım için alan halılarının dokunmasında yaygın olarak kullanılır. Petrolden elde edilen polipropilen, Çevre Koruma Ajansı (EPA) tarafından diğer bazı plastik türlerine göre daha güvenli bir seçim olarak değerlendirilmektedir. İnsanlarda kansere neden olduğu kanıtı yoktur ve kumaşlarda yüne göre daha az yanıcıdır.

Polipropilen BPA içerir mi? Bisfenol A (BPA), polikarbonat plastiklerin üretiminde kullanılan bir kimyasaldır. Ayrıca konserve gıdaların ve su borularının iç kısımlarını kaplayan epoksi reçinelerde de kullanılır. BPA yiyecek ve su kaynaklarına kolayca sızar. Bir CDC çalışmasında incelenen idrar örneklerinin yüzde 93'ünden fazlası BPA konsantrasyonları içermektedir. FDA, küçük miktarlarda BPA'nın insanlar için güvenli olduğunu söylese de, bazı çevre ve sağlık uzmanları, BPA'ya maruz kalmanın beyin gelişimi, bağışıklık fonksiyonu, öğrenme yetenekleri, üreme bozuklukları ve diğer sağlık sorunlarıyla ilgili sorunlara yol açabileceğinden endişe etmektedir. BPA ile ilgili artan endişe, çeşitli BPA içermeyen plastik türlerinin üretilmesine yol açmıştır. Polipropilen, BPA içermeyen bir plastik türüdür. Mayalama kapağındaki şeffaf plastik cam, polikarbonat DEĞİLDİR. SAN adı verilen bir plastiktir. SAN, daha yüksek termal direnci nedeniyle başka bir şeffaf plastik olan polistirenin yerine yaygın olarak kullanılır. SAN, BPA içermez.

Q : Yavaş pişiricinin tabanına yiyecek döküldü. Bunu nasıl temizleyebilirim?

A : Ünite kirlenirse ana üniteyi suya daldırmayın. Bunun yerine, dökülenleri temizlemek için hafif ıslatılmış yumuşak bir bez kullanabilirsiniz. Cihazı kullanmadan önce önlem olarak, tencerenin altındaki taban plakasına bir parça alüminyum folyo yerleştirebilirsiniz. Böylece dökülen şeylerin kolayca toplanıp temizlenmesi mümkün olur.

Q : Ürünün garantisi başka ülkelerde geçerli mi?

A : Hayır, geçerli değildir. Satın aldığınız Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici ürünlerinin garantisi satın aldığınız ülke (Türkiye) dahilinde geçerlidir.

Q : Q: Türkiye’den Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici ürününü başka ülkelerde kullanabilir miyim?

A : Evet kullanabilirsiniz.

Q : Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici’nin sizde satılmayan modellerinin garantisini ya da servisini veriyor musunuz?

A : Defya.com.tr sitemizde satışa sunduğumuz modellerinin Türkiye tek ithalatçısı, distribütör ve dağıtıcısıyız. Bu nedenden dolayı sadece bu modellerin yedek parçaları bizde bulunmaktadır. İthalatını yapmadığımız modellerin garanti ve servisini yapmamaktayız.

Q : Başka bir ülkeden Türkiye’ye taşındım ve Brod and Taylor Hamur, Yoğurt Mayalama Makinesi ve Yavaş Pişirici cihazım bozuldu. Ne yapmalıyım?

A : Defya Ailesi olarak Türkiye’ye ithal etmiş olduğumuz ürünlerin servisini vermekteyiz.

Q : Servis için nereye başvurmamız lazım?

Servis konusunda Defya Müşteri Hizmetleri sizlere yardımcı olacaktır. Haftanın 6 günü çalışma saatleri içerisinde Defya Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Defya Müşteri Hizmetleri: [email protected] - 0212 299 29 39 / 0539 383 12 97

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR