fbpx

Havuç Suyu Faydaları Nelerdir?

Detoks Tavsiyeleri

Havuç Suyu Faydaları Nelerdir?

11 Kasım 2020 By

Havuç, mükemmel bir vitamin, besin ve lif kaynağıdır. Havuç suyu içmek, diyetinize havuç eklemenin kolay bir yoludur. İşte diyetinize havuç suyunu da eklemeniz için beş neden.

Görüşünüzü İyileştirir

Havuç yemenin gözlerinize iyi geldiği sıklıkla söylenir. Havuç suyu, en güçlü antioksidanlardan A vitamininin bir çeşidi olan beta-karoten için iyi bir kaynaktır.

A vitamini göz yüzeyini korumaya yardımcı olur ve güçlü görmeye katkıda bulunur. Havuç suyunu içmek, maküler dejenerasyon, katarakt ve körlük gibi çeşitli göz bozukluklarını önleyebilir. Havuç ayrıca, gözü ışığa zarar vermekten koruyan bir antioksidan olan lutein içerir. 1994 yılında yapılan bir araştırma, luteinin görme kaybına neden olan bir göz bozukluğu olan maküler dejenerasyon riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Havuç Suyu Cildinize İyi Gelir

Kızarıklık veya sedef hastalığı gibi cilt problemleri geçmişiniz varsa, diyetinize havuç suyu eklemek cildinizin görünümünü iyileştirebilir. Havuç, iyileştirici özelliklere sahip olan C vitamini içerir. Yaralardan ve travmadan cildin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Havuçtaki beta-karoten ayrıca cilt iltihabını da azaltarak iyileşme sürecini hızlandırır.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olmak için günlük diyetinize ekleyin ve fiziksel sağlığınızı koruyun.

Havuç, vücudunuzun serbest radikallerle, hücre hasarıyla ve iltihapla savaşmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Havuç suyundaki C vitamini ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip mevsimini sağlıkla geçirmenize yardımcı olur.

Havuç Suyu Kanser Riskinizi Azaltır

Kanser, anormal hücreler oluştuğunda ve kontrolsüz bir şekilde çoğaldığında gelişir. Antioksidanlar hücre hasarını durdurmaya yardımcı olduklarından, havuç suyu çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlayabilir.

Bir çalışmada lösemi hücrelerinin ve tümör olmayan kontrol hücrelerinin tedavisinde 72 saat boyunca kullanılan havuç suyu özütü, hücre ölümünü tetikledi ve hastalığın ilerlemesini durdurdu. Bu, havuçların lösemi tedavisi için etkili biyoaktif kimyasallar içerebileceğini göstermektedir. Genç erkeklerin bir başka araştırması, beta-karoten bakımından zengin bir diyetin prostat kanserine karşı koruma sağlayabileceğini buldu.

Düşük Kolesterol

Kolesterolünüzü kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız diyetinize eklemeyi düşünün. Mükemmel bir potasyum kaynağı olan havuç suyu, sağlıklı bir kolesterol seviyesini korumanıza yardımcı olabilir. Düşük kolesterol seviyeleri, kalp hastalığı ve felç riskinizi azaltır.

Havuç Suyu Beyin Fonksiyonlarını Güçlendirir

İçerisinde bulunan beta-karoten ayrıca bilişsel işlevi iyileştirir ve yaşa bağlı hafıza sorunlarıyla bunama riskini azaltır. Oksidatif stres sinir sinyallerini zayıflatır ve bilişsel işlevi azaltır. Bununla birlikte, havuçtaki beta-karoten beyin fonksiyonunu güçlendirir ve hafızayı geliştirir.

Bunca faydası bulunurken her gün yeterli miktarda havuç tüketmek zor olabilir. Ancak dilerseniz soğuk sıkım sebze suyu sıkacaklarıyla sıvı halde diyetinize ekleyerek de havuç tüketebilirsiniz. Dilerseniz siz de sebze suyu sıkacaklarımıza göz atın, bol bol sebze suyu çeşitleriyle hem diyetinizi renklendirin, hem sebzelerin iyileştirici gücünden faydalanın.

Daha çok sağlıklı tarif için reçete sayfamıza göz atabilirsiniz.

Defya Ailesi Youtube kanalını takip ederek sağlıklı tarifler ve ürün incelemelerimiz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Leave us a comment