Hawos Novum Taş Un Değirmeni
Hawos Novum Taş Un Değirmeni
Hawos Novum Taş Un Değirmeni
Hawos Novum Taş Un Değirmeni
Hawos Novum Taş Un Değirmeni
Hawos Novum Taş Un Değirmeni

Hawos - Novum Taş Un Değirmeni - N 010 (N 010)

Marka : Hawos

Hawos Novum ile istediğiniz miktarda ürünü, dilediğiniz boyutta, taze öğütebilirsiniz. Böylece kullandığınız ürünün doğallığından emin olursunuz. Un değirmeni, katkı maddesi içermeyen, kalitesinden emin olduğunuz tahıl ve bakliyatlar ile un öğütmeye imkan tanır. Oysa hazır aldığınız unlar, suni olarak beyazlatılmış ya da tam tahıl görüntüsü için renklendirilmiş olabilir. Ayrıca raf ömrünü uzatmak için belli işlemlerden geçebilirler. Siz de Hawos Novum Un Değirmenleri ile aradığınız doğallığı evlerinize getirebilirsiniz. Almanya’da üretilen Hawos Novum Un Değirmeni, ev tipi bir taş değirmendir.

 

Havale ile siparişlerde, ödeme anı stokları esastır. Stok bittiğinde, satıcının sipariş iptali hakkı saklıdır.
Videolar
 •              
 •     

Tahıl , binlerce yıldır insan diyetinin temelini oluşturmuştur. Buğday, pirinç, mısır, arpa, çavdar, darı ve karabuğday ile basit ve yaratıcı yemekler, bugün halen mutfağımızın temel taşlarını oluşturur. Tahıl ve bakliyatlar, vücudumuz için gerekli olan hemen hemen tüm besinleri ve yapı taşlarını içerirler. Vitaminler, mineraller, proteinler, doymamış yağ asitleri ve lifler yönünden zengindirler.

Ticari olarak temin edilen beyaz unda, uzun raf ömrünü garantilemek için, çekirdeğin içindeki -rüşeym gibi- bazı hayati içerikler, birçok endüstriyel işlemden geçerek yok edilmiştir. Ticari beyaz un, çekirdeğin tatsız, kokusuz, besin değeri düşük, endosperm kısmından oluşur. Tam olarak öğütülen unun ise, çekirdeğin tüm parçalarını; vitaminleri, yaşamsal besinler ve aromaları içerdiği için, hızlı tüketilmesi gerekmektedir. Dilimlenmiş elma veya doğranmış marulun kısa sürede bozulması gibi, öğütülmüş unlar da aynı şekilde hızla bozulur. Tek fark bunu gözle göremiyor olmamızdır.

 • NEDEN HAWOS

  • Tüm Hawos ürünlerinin başlıca özelliği, uzun ömürlü ve dayanıklı olmalarıdır.
  • “Novum” modelimiz, öğütme işlemini uzun yıllar boyunca keyifli bir şekilde aşağıdaki özellikleri sayesinde sağlar:
  • Kolay kullanım
  • Ayarlanabilen öğütme
  • Sert Corundum Seramik taşları
  • Güçlü motor
  • Sessiz çalışma
  • Kolay temizlenebilirlik
SERT CORUNDUM SERAMİK TAŞ

Çelik plakalı veya dişli değirmenler kesme ve sürtünme kuvvetleri uygular, ancak nadiren taş değirmenlerinin sağlayabileceği inceliği elde eder. Taş öğütücüler, çekirdekleri dıştan içe doğru çevirir ve daha sonra hafifçe öğütür. Hawos Değirmenleri, sıkıştırılmış, fırınlanmış özel corundum seramik maddesinden yapılmış son derece sert öğütme taşları kullanır.

 • GÜÇLÜ MOTOR

  Taş değirmeninizden uzun yıllar boyunca, vadettiği ayarda un vermesini beklersiniz. Hawos, her değirmenine yerleştirdiği dayanıklı ve sağlam endüstriyel motorlarla bunu garanti eder. En küçük Hawos değirmeni bile kendi kategorisinde en yüksek performansı sunar. Novum, 360 watt çıkışlı güçlü bir motora sahiptir. Motor ile taş öğütme mekanizması arasında yerleştirdiğimiz patentli elastik tabaka sayesinde bu iki parça ana gövdeye direk bağlanmamıştır. Bu sayede öğütme sırasında aletin yarattığı ses önemli ölçüde azalır.
  Tüm Hawos taş değirmenlerinde motoru koruyan bir devre kesici ünite vardır. Taşların yaklaşık 20 saniye süreyle tıkanıp bloke olması durumunda, bu akıllı devre kesici elektrik akımını durdurarak hem motorunuzu hem taşlarınızı korur.

UNUNUZU İSTEDİĞİNİZ İNCELİKTE ÖĞÜTÜN

Hawos Novum’un 9 ayarı vardır. Ayar kolunu kullanarak elde edeceğiniz öğütülmüş unun inceliğini, 1 ile 9 arasında ayarlayabilirsiniz. 1. ayar’da 1 dakikada 125 gram öğütebilirken, 4. ve 5. ayarlarda yaklaşık 250 gram öğütebilirsiniz. Ayar yükselttikçe öğütme hızı da paralelinde artacaktır. Değirmeninizin uzun ömürlü olması için 1. ayarın altına getirmemenizi öneririz, daha düşük ayarda taşların birbirleri ile sürtünmesi, makinanız için sağlıklı değildir. Ayarınıza karar verdikten sonra artık tahıllarınızı hazneye ekleyerek öğütücünüzü aç/kapa düğmesiyle çalıştırabilirsiniz. Değirmende tahıl kalmadığında, taşlarının birbirine sürtünme sesini duyacaksınız. Tüm tahıl öğütüldükten sonra değirmeninizi kapatın.

 • Değirmen taşların arasında tahıl kalmış ise kalın bir ayardan ince bir ayara ( örnek olarak 9’dan 1’e) geçerken dikkat etmek gerekir. Taşlar gıdayı ezerek değil dönerek öğütür, o yüzden bu ayarı makine çalışırken yapmanız gerekir.
  İyi bir sonuç alabilmek için öğütülecek malzemeyi iyi seçmeniz çok önemli. Sadece temiz ve kuru tahıl kullanmanızı öneririz. Tahıl ürününüzün kuru olup olmadığını anlamak için bir parçasını sert bir zemin üzerinde kaşık ile eziniz, kırılıyorsa kurudur. Nemli tahıllar kırılmaz, sadece düzleşirler ve ezildiklerinde bir yulaf parçasına benzerler. Nemli ya da yağlı tohumlar öğütülürken hamurlaşıp, taşların tıkanmasına neden olurlar.
  Farklı tahıl türleri ve öğütülecek diğer malzemeler, içerdikleri yağ oranı, posa miktarları ve un halleri gibi özellikleriyle birbirlerinden büyük farklılık gösterirler. Öğütülecek malzemeler tablomuz işte bu veriler doğrultusunda listelenmiştir. Hawos değirmenleri en ufak detaya kadar test edilmiştir ve bahse konu tablo bu testler sonucunda sizin kullanımınız için özel olarak hazırlanmıştır. Bununla beraber tablodaki değerler, tahılların içerdikleri nem oranına bağlı olarak değişebilen ortalama değerlerdir.

Yandaki tabloda belirtilmeyen unu alınabilecek başka kuru gıdaları öğütmeyi de deneyebilirsiniz. Kahve ya da kokulu kuru baharatları da (kakule,muskat,tarçın gibi) öğütebilirsiniz, ancak kokuları makinenize siner.
Yağlı tohumlar içerdikleri yoğun yağ oranı nedeniyle değirmen taşlarına yapışırlar. Öğütülecek yağ oranı fazla olan tohumları, buğday ya da benzeri diğer tahıllarla (1:1) oranında karıştırınız.

Öğütülecek Malzeme Seviye Ayarı

Buğday

1
Çavdar 1,5-2
Spelt-Dinkel 1,5-2
Arpa 2,5
Yulaf 2,5
Darı 1
Mısır 0,5
Kahverengi Pirinç 1
Karabuğday 1
Keten Tohumu (Buğday ile birebir ölçüde karşılaştırınız.) 2
Nohut 1,5
Bezelye 1,5
Kinoa 0,5
Teknik Özellikler

Ürün Adı: Hawos Novum Beyaz, 360W taş değirmen
Stok Kodu: N 010
Barkod: 4048475302287
Menşei: Almanya
Gövde Malzemesi: Beyaz
Huni Dolum Kapasitesi: 600 gr (Buğday)
Seramik Taş Ölçüsü: 100 mm
Buğday Öğütme Gücü / Kalın: Takribi 250-300 gr/dk.
Buğday Öğütme Gücü / İnce: Takribi 125 gr/dk.
Enerji Tüketimi: 360 W
Voltaj: 230 Volt
Frekans: 50 Hz
Yükseklik:335 cm
Ağırlık:7,1 kg
Koli Ölçüsü: 32 cm (E) x 53 cm (Y) 28,5 cm (D)
Koli Ağırlığı: 11 kg
Kablo Uzunluğu:130 cm

 

Defya Ailesi, Hawos marka ürünlerin Türkiye’deki tek yetkili ithalcisi ve dağıtıcısıdır.

Taş Değirmen Tarifleri
Dokümanlar
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR